Pierwsi artyści HALFWAY FESTIVAL 2015!

hfway

William Fitzsimmons i Maggie Bjőrklund to pierwsi artyści, którzy potwierdzili obecność na tegorocznej edycji Halfway Festival. Miłośnicy muzyki folkowej i songwriterskiej po raz czwarty spotkają się w Amfiteatrze Opery w dniach 26-28 czerwca 2015. Sprzedaż biletów ruszy 1 marca 2015.

Trwają przygotowania do kolejnej edycji Halfway Festival, który już na dobre zagościł na festiwalowej mapie Polski. Ubiegłoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską przy wsparciu finansowym Miasta Białystok, uznana została za jedno zWydarzeń Roku 2014 w plebiscycie „Programu Alternatywnego” radiowej „Trójki”. Warto dodać, że do konkursu zgłoszono 193 propozycje, a o ostatecznej kolejności decydowali słuchacze.

 

Pierwszą artystką, która potwierdziła swój występ na tegorocznej edycji Halfway Festival jest Maggie Bjőrklund, duńska mistrzyni gry na pedal steel, która znana jest  głównie w swoim rodzinnym kraju i w … USA. Współpracowała m.in. z Jackiem White’em, Markiem Laneganem czy członkami grupy Calexico. Na swojej drugiej płycie „Shaken”, która ukazała się jesienią 2014 roku, skompletowała znakomity super band. Pomagali jej: Jim Barr (Portishead), John Parish, Kurt Wagner (Lambchop). To bardzo osobista płyta, która jest zapisem doświadczenia związanego ze śmiercią matki duńskiej instrumentalistki.
Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu. Występ na Halfway Festival będzie pierwszym koncertem artystki i jej zespołu w Polsce.

maggie

Kolejny artysta, który wystąpi na Halfway Festival to William Fitzsimmons – amerykański songwriter z długą brodą. Psychoterapeuta, który muzykę traktuje jako element komunikacji i swoistej terapii. Rodzinny dom Williama pełen był muzyki i przeróżnych instrumentów. Jego niewidomi rodzice muzykę traktowali jako bardzo ważny element komunikacji z synem. Nic dziwnego, że William Fitzsimmons po kilku latach pracy jako psychoterapeuta powrócił do muzyki. Debiutował w 2005 roku bardzo intymną płytą „Until When Wa Are Ghosts”. Tworzy emocjonalną muzykę z bardzo osobistymi tekstami. Jego płyty w dużym stopniu są kameralną opowieścią historii rodzinnej. Utwory „Passion Play” i „Please Don’t Go” zostały wykorzystane przez twórców serialu „Chirurdzy”.
William Fitzsimmons nagrał dotychczas 5 płyt. Ostatnia „Lions” ukazała się wiosną 2014 roku. Muzyk do Polski przyjedzie z USA tylko na ten jeden koncert. Towarzyszyć mu będzie 3-osobowy zespół.

will

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *